Depremzede KOBİ’lere acil destek kredisi! 11 milyar liralık kredi hacmi oluşacak

KOSGEB, deprem bölgesinde hasar gören işletmelerin faaliyetlerine hızla dönmesi amacıyla Acil Destek Kredisi Programı başlattı. Program, deprem bölgesindeki 11 ilde bulunan ve depremden etkilenen yaklaşık 30 bin ’yi kapsıyor. Bu işletmelere ölçeklerine bakılarak 1.5 milyon liraya kadar hızlı finansman imkânı sağlanacak. Kredi programıyla 11 milyar liralık kredi hacmi ortaya çıkacak. Oluşacak 3 milyar liralık finansman maliyetinin tamamını KOSGEB karşılayacak. Yani işletmeler sıfır faizli olarak programdan yararlanacak.

KOSGEB ALACAKLARININ SİLİNMESİ İÇİN ÇALIŞMA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hatay ziyareti kapsamında Antakya Organize Sanayi Bölgesi’nde de incelemelerde bulundu. Sanayicilerle bir araya geldiği program sonrasında basın açıklaması yapan Bakan Varank, KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı’nı devreye aldıklarını belirtti. İşletmenin büyüklüğüne ve oluşan hasara göre 1.5 milyon buçuk milyon liraya kadar faizsiz kredi desteği verileceğini açıklayan Varank, “Afet bölgesinde KOSGEB alacaklarının kısmen veya tamamen silinmesine yönelik gerekli adımları da attık” dedi.

KİMLER YARARLANABİLECEK

KOBİ’lerin depremin etkilerinden bir an önce sıyrılıp yeniden işlerine başlamaları hedefiyle başlatılan KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı, üretimi canlandırmaya odaklı şekillendirildi. Programdan imalat yapan, imalata dayalı parçaları tedarik eden, yine imalata ilişkin onarım faaliyetleri yürüten KOBİ’ler ile mimarlık faaliyetinde bulunan işletmeler yararlanabilecek.
Acil Destek Programından işyerleri; küçük sanayi siteleri (KSS), organize sanayi bölgeleri (OSB) veya bunların dışındaki ticari kümelenmelerde bulunan ve hasar görmüş KOBİ’ler faydalanabilecek.

HASAR AĞIRSA LİMİT YÜZDE 50 ARTACAK

Programın kapsamına giren mikro işletmeler 250, küçük işletmeler 500, orta ölçekli işletmeler de 1 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek. Hasar durumu “ağır” ve üstü olan işletmelerde bu limitler yüzde 50 artırılacak. Orta ölçekli bir işletme ağır hasarlıysa toplam kredi limiti 1.5 milyon liraya çıkacak.

BİR YIL ÖDEMESİZ SIFIR FAİZLİ

Bölgede ekonomik ve sosyal hayatın süratle normale dönmesi amacıyla başlatılan Acil Destek Kredisi’nden faydalanacak işletmeler ilk 12 ay geri ödeme yapmayacak. Ardından gelen ödemeler 24 ayda, üçer aylık taksitler halinde gerçekleştirilecek. Program sıfır faizli olarak uygulanacak, faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak.

KOSGEB, bu programdan 30 bin KOBİ’nin yararlanmasını ve 11 milyar liralık kredi hacmi oluşturulmasını hedefliyor. Bu durumda işletmelerin kullanacağı faiz veya kâr payı maliyeti 3 milyar liraya ulaşacak. Bu finansman maliyetinin tamamını KOSGEB karşılayacak.

KGF DEVREDE OLACAK

Mustafa Varank, bölgede esnafın taleplerini dinledi. Varank’ın açıkladığı programa göre teminat sıkıntısı çeken işletmeler için KGF devrede olacak. Yararlanmak için hasarın belgelenmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir