Emekliyi bölmeyin

Milyonlarca emekli yılbaşında alacağı zamla ikiye bölünecek. 13.3 milyon işçi, esnaf ve çiftçi emeklisi yaklaşık yüzde 37 civarında zam alırken 2.5 milyon memur emeklisinin aylığına yüzde 50 civarında zam yapılacak. Bugün her ikisi de örneğin 10 bin lira aylık alan memur ve işçi emeklisi arasında yılbaşında bin 300 liralık fark oluşacak.

EMEKLİYE FARKLI ZAM

Birbirleriyle eşit durumda olan işçi ve memur emeklileri arasındaki gelir farkı yıl sonunda 15 bin 600 liraya kadar çıkacak. Söz konusu fark her geçen yıl daha katlanarak artacak. Emekliler ise ‘bizi bölmeyin’ diyerek adaletsizliğe yol açan zam uygulamasına son verilmesini talep ediyor. Emeklileri birbirinden ayıran zam 3 Ocak 2024’te yıllık enflasyonun açıklanmasıyla gün yüzüne çıkacak, emekliler arasında büyük hayal kırıklığı yaşanacak. Emeklileri ayıran zam farklılığı, iktidarın memur emeklileriyle diğer emeklilere farklı zam yöntemleri uygulamasından kaynaklanıyor. Memur emeklilerine, sendikalı memurlarla aynı haklardan yararlandırılarak zam yapılıyor. Bu emekliler her 6 ayda bir memura uygulanan toplu sözleşme zammı ile birlikte enflasyon farkı oranında zam alıyor. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ise sendika zammından mahrum bırakılarak, sadece geçmiş 6 aylık enflasyon kadar zam alabiliyor. 6 aylık enflasyonun olağanüstü bir durum yaşanmazsa yüzde 37-38 civarında açıklanacağı için işçi emeklilerine bu oranda zam verileceği belirtiliyor. Memur emeklileri ise ocakta yüzde 15 oranında toplu sözleşme zammının yanı sıra enflasyon farkı da alacak. Böylece memur emeklilerinin de toplamda yüzde 49 ile yüzde 50 zam alacağı ifade ediliyor.

Emekli 3 yıl geriden geliyor

Ankara’da meydanlara inen emekliler hayat pahalılığına isyan etti. Ulus Atatürk heykeli önünde toplanan Emekli Memur-Sen üyesi emekliler, aylıkları ile kira ve mutfak masrafını karşılamadıklarını, faturalarını ödeyemediklerini vurguladı. Emekliler, “Maaşlarımız düzeltilmez ve kamu görevlilerine yapılan 8 bin 77 TL’lik iyileştirme bize yansıtılmazsa, 2024’e değil ancak 2021 yılına girebileceğiz. Emekliler 3 yıl geriden geliyor, maaşları 3 yıl önceki ekonomik koşulları karşılıyor” diyerek, maruz bırakıldıkları ekonomik koşulları protes-
to etti. Yavuz ALATAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir