G20 Zirvesi, Yeni Delhi’de başladı: Hangi liderler katılıyor, gündemde neler var?

T24 Dış Haberler

Bu yıl 18’incisi düzenlenen G20 Zirvesi, dönem başkanı Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bugün düzenleniyor. Zirvede, dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri bir araya gelecek. Liderlerin iki gün boyunca gıda güvenliği, borç sorunları ve iklim eylemlerine odaklanması bekleniyor. 

Bu yılki zirve, Yeni Delhi’de yakın zamanda yenilenen bir konferans merkezi olan Bharat Mandapam’da gerçekleşiyor. Nehir kenarındaki geniş alan, 16. yüzyıldan kalma Babür dönemi Purana Qila kalesinin kulelerinin yanı sıra, Mahatma Gandhi’nin yakıldığı yerdeki anıt olan ve G20 liderlerinin ağaç dikmesinin beklendiği Raj Ghat’a yakın bir konumda yer alıyor.

Bugün saat 10.30’da zirvenin ilk oturumu başlayacak, ardından liderler bir çalışma yemeğinin ardından ikili görüşmeler yapacaklar. Saat 19.00’dan itibaren liderler ve heyet başkanları için akşam yemeğinde bir araya gelinecek.

Yarın ise liderler ilk olarak Mahatma Gandhi‘nin mezarına çelenk koyacak. Dönüşte yapılacak oturumun ardından zirve deklarasyonunun kabulü gerçekleşecek. Yarın saat 13.00’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov‘un; saat 14.00’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın; 14.30’da Hindistan Dışişleri Bakanları Jaishankar ve Sherpa Amitabh Kant‘ın basın toplantısı olacak. Ardından saat 15.00’te Japonya Başbakanı Fumio Kişida ve saat 17.00’de Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva basın toplantısı gerçekleştirecek. 

Erdoğan, Yeni Delhi’de

Liderler zirvenin Yeni Delhi’de gerçekleştirileceği yere gelerek Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile fotoğraf çektirmeye başladı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Yeni Delhi’de Başbakan Modi tarafından resmi törenle karşılandı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Delhi’de Hindistan Başbakanı Modi tarafından karşılandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 için Hindistan’da: Zirvenin gündeminde iklim krizi, kalkınma ile Rusya-Ukrayna Savaşı da var

Zirveye kimler katılıyor?

Zirveye katılan liderlerin listesi şöyle: 

Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Japonya Başbakanı Fumio Kişida, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel.

Özel davetlilerin isimleri ise şöyle:

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi, Mauritius Başbakanı Pravind Kumar Jugnauth, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Nijerya Devlet Başkanı Bola Tinubu, Umman Sultanı Heysem bin Tarık el-Said, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, Birleşik Arap Emirlikleri Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed.

G20 zirvesinde neler konuşulacak?

Zirvenin en önemli 2 gündem maddesi; Afrika Birliği’nin G20’ye dahil edilip edilmeyeceği ve Rusya- Ukrayna savaşı. Diğer başlıklar ise yeşil kalkınma, iklim finansmanı ve yaşam; hızlandırılmış, kapsayıcı ve dayanıklı büyüme; sürdürülebilir kalkınma hedefleri konusunda ilerlemenin hızlandırılması; teknolojik dönüşüm ve dijital kamu altyapısı; 21.yüzyılda çok taraflı kurumlar ve kadınların öncülüğünde kalkınma olacak. 

Ayrıntılar gelecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir