Mehmet Büyükeşi’den Süper Kupa açıklaması: İki kulübün de haberi var

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Fenerbahçe ve Galatasaray arasındaki Süper Kupa maçının Suudi Arabistan’da oynanması tartışmaları hakkında açıklama yaptı.

Geçen sezonun Süper Lig şampiyonu Galatasaray ve Türkiye Kupası şampiyonu Fenerbahçe’nin, 29 Aralık 2023’te Riyad’da Süper Kupa mücadelesinde karşılaşacağını söyleyen Büyükekşi, iki kulüpten vekalet aldığını dile getirdi.

Her iki kulübün Yüksek Divan Kurulu’nda, Cumhuriyet’in 100. yılı olması nedeniyle müsabakanın Türkiye’de oynanması konusunda önerge kabul edilmişti.

Sıcak paranın Suudi Arabistan’dan geldiğini belirten ve gelecek yıldan itibaren dörtlü final şeklinde gerçekleşeceğini söyleyen Büyükekşi, bu anlaşma ile kulüplerin kazanacağı paraya dair detay verdi.

Öte yandan, iki kulübün, maçın Türkiye’de oynanması için TFF’ye herhangi bir başvuruda bulunmadığı ortaya çıktı.

“VAR MISINIZ? DEDİK, VARIZ DEDİLER”

Radyospor’a konuşan Büyükekşi’nin açıklamaları:

İki takımın da TFF’ye verdiği bir yetki var. TFF ‘Size ek gelir kazandırmak istiyoruz, var mısınız yok musunuz?’ diye sorduk. Ali Koç da Dursun Özbek de ‘Varız’ dediler. Bunun üzerine teklif hazırlayan TFF, iki taraftan da vekalet aldı. İki kulüp, TFF’ye imza yetkisi verdi. O yüzden biz rahatız. ‘Bizden habersiz biz el kaldırmadık’ diyemezler. Ağustos ayından bu yana maçın nerede oynanacağı biliniyordu”

“EN İYİ TEKLİFİ ARABİSTAN VERDİ”

“Almanya, İngiltere, Arabistan ve Azerbaycan’dan ciddi teklifler vardı. Almanya ile İngiltere üzerinde çok durduk. Güvenlik sorunu nedeniyle iki ülkeyi elemek zorunda kaldık. Orada bir taşkınlık olup güvenliği sağlayamayacağımızı söyledik, diğer taraflar da bunu garanti edemedi. İki ülke, Azerbaycan ve Arabistan kaldı. İki ülkenin arasındaki en iyi teklifi Arabistan verdi.”

“BU SENE İKİ TAKIM”

“Değişim içindeler. Dünyanın gözü orada. Dünyanın en iyi oyuncularını transfer ettiler. 2034 Dünya Kupası için milli takım oluşturmak için tura çıktılar. Genç oyuncuları aileleriyle Arabistan’a getirip bir milli takım oluşturmak istiyorlar. Dünya Kupası’nı kazanmak için bir takım oluşturmak istiyorlar. Kendi vatandaşları yapabilecekleri oyuncuları bulup 2034’te yer almak isteyen bir Arabistan var. O anlamda çalışmaları olduğu için bize yapılan en iyi teklif bu. Bu sene iki takım oynayacak. Dörtlü turnuvaya örnek İspanya’nın Kral Kupası var. İlerleyen günlerde netleşir.”

“İKİ BAŞKANIN DA BİLGİSİ VAR”

“İki takımın da çok büyük sıcak paraya ihtiyacı var. Yüksek Divan Kurulu’nda Uğur Dündar’ın çağrısında yönetim ve başkan o gün el kaldırmadı. Galatasaray’da da başkan hariç yönetim ve divan kurulu üyelerinin karşı çıkması var. Başkan zaten olayı biliyor. Olayın içinde ve bu çalışmaları biliyor. Geldiğimiz nokta itibarıyla Süper Kupa, Arabistan’da 29 Aralık’ta oynanacak. İki başkanın da bilgisi dahilinde kesinleşmiş bir tarih var.”

“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK”

“Suudi Arabistan’da Süper Kupa yapılacak. Tek sorun 100. yıl. İnsanların tepkisi 100. yıl nedeniyle. 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılarak yüzüncü yılı taçlandırdık. 2032 Avrupa Şampiyonası’nı Türkiye’ye alarak 100. yılı taçlandırdık. 100. yıl coşkusunu iki takımımızı yurtdışında oynatarak da taçlandırdık. TFF olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık.”

“KULÜPLERİN TEK ENDİŞESİ…”

“Galatasaray ve Fenerbahçe hocalarının haberi var. Haberleri olmasına rağmen tek endişeleri iki maçı da kaybetme riskleri. Bir teknik direktör bir maçı kazanıp diğerini kaybederse fazla sorun olmaz. Ancak iki maçı da kaybeden teknik direktör için sorun olabilir. Bu anlamda Bu anlamda kulüplerin endişesi var.”

“50-100 MİLYON EURO’LAR VAR”

“Sıcak para oradan geldi. Kulüplerin de bu paradan yararlanmaları için teklife evet dedik. Dörtlü turnuva için 50-100 milyon Euro’lar var. Sözleşme bedellerini söylemem doğru olmaz. 50-100 milyon Euro’lar doğru. Ama artık dönüşü olmayan bir yoldayız. Bu saatten sonra değişmez.”

“BİR HAFTADA İKİ DERBİ OYNANACAK”

“Sözleşmeyi ilgilendiren bir maddedir. Ama yaptığımız anlaşmalar yolunda devam ediyor. İki taraf da onay verdi. 29 aralık 2023’te Suudi Arabistan’da Süper Kupa oynanacak. 24’ünde de derbi oynanacak. Bir haftada iki derbi oynanacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir