Patron jetlerine vergi kıskacı

Gelir İdaresi çarşamba günü yaptığı açıklamada, jet kullanımlarının ticari veya kişisel nedenlerle uygun şekilde tasarlanıp tasarlanmadığını görmek için büyük şirketler, ortaklıklar ve yüksek gelirli vergi mükellefleri üzerinde “düzinelerce” denetim hazırlandığını söyledi.

IRS, konuyu yaklaşık 10 yıldır yakından incelemediğini, çünkü bunu yapacak kaynaklara sahip olmadığını, ancak 2022 Enflasyon Azaltma Yasası’nın önümüzdeki 10 yıl içinde kuruma 80 milyar dolar tahsis etmesinden sonra bu durumun değiştiğini söyledi.

IRS komiseri Danny Werfel yaptığı açıklamada, “Kurumsal jetlerin ve diğer uçakların yöneticiler ve diğerleri tarafından kişisel kullanımının vergi sonuçları vardır ve bu, IRS çalışmalarının zayıf olduğu karmaşık bir alandır. Bu uçak denetimleri, yüksek gelirli grupların vergi sorumlulukları nedeniyle gözden kaçmamalarını sağlamaya yardımcı olacak.” dedi.

ABD’de iş amaçlı jet harcamaları genellikle vergilerden düşülebilir. Ancak şirketler genellikle yöneticilerinin özel uçuşlarını kişisel nedenlerden dolayı finanse ediyor ve bazı şirketler, güvenlik önlemi olarak CEO’larının tüm hava yolculuklarında özel jet kullanmasını şart koşuyor.

IRS, bir yöneticinin kişisel seyahat için şirket jeti kullanmasının birey için gelir olarak kabul edilebileceğini ve şirketin maliyetleri düşürme kabiliyetini etkileyebileceğini söyledi.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu genellikle şirketlerin, yöneticilerin kişisel kullanımına yönelik jet harcamalarını raporlamasını şart koşuyor. ISS Corporate Solutions verilerine göre, düzenleyici açıklamalar, S&P 500 şirketlerindeki CEO’ların jet harcamalarının 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 22 artışla 41,3 milyon dolara yükseldiğini ve en az 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Facebook’un ana şirketi Meta, o yıl S&P 500 şirketlerinden en fazlasını bir genel müdürün kişisel uçak yolculuğuna harcadı ve Mark Zuckerberg için özel uçuşlara 2,3 milyon dolar bildirdi. Toplamda dört şirket (Meta, Lockheed Martin, Netflix ve Las Vegas Sands) 2022’de üst düzey yöneticileri için özel jet seyahatlerine 1 milyon dolardan fazla harcadı; 2021’de ise iki şirket.

Birçok şirket, Kovid-19 salgını sırasında özel jet ayrıcalıklarını genişletti ve daha yüksek harcamaların, yöneticilerinin virüse yakalanma riskini azaltmak için haklı olduğunu savundu.

IRS, IRA tarafından tahsis edilen parayı, yaptırımları daha geniş çapta hızlandırmak için kullandı. Ocak ayında ajans, hedge fonları, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, halka açık ortaklıklar ve büyük hukuk firmaları da dahil olmak üzere ABD’deki en büyük ortaklığın 76’sını denetlemeye başladığını söyledi.

Werfel, “Enflasyon Azaltma Yasası öncesindeki yıllarda en zengin kişi ve kuruluşların karşılaştığı tarihi düşük denetim oranlarını ve sınırlı odaklanmayı tersine çevirmek için çalışırken IRS, yüksek gelirli vergi mükellefleri üzerindeki incelemeyi artırmaya devam ediyor” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir