Speedtest’in 2023 1. çeyrek raporu açıklandı: Birinci değişmedi!

Bağımsız hız testi platformu Speedtest, 2023 yılının birinci çeyreğini kapsayan hız raporunu yayınladı. Kullanıcıların yaptığı hız testlerine göre en hızlı internet servis sağlayıcıları belli oldu. TurkNet, 2 yıldır olduğu gibi bu raporda da en hızlı operatör oldu.

Türkiye 110. sıraya geriledi

Mart ayı verilerine göre Türkiye’nin ortalama indirme hızı 33,32 Mbps, ortalama upload hızı 6,83 Mbps ve ortalama gecikme değeri 9 ms olarak kayıtlara geçti. Türkiye, hız sıralamasında üç sıra daha kaybederek dünya genelinde 110. sıraya geriledi.

İndirme hızı

Birinci çeyrek verilene baktığımızda en yüksek indirme (download) hızı sunan operatörün TurkNet olduğu görülüyor. TurkNet kullanıcıları ortalama 58,85 Mbps download hızı elde etti. TurkNet, Speedtest’ten Fastest Fixed Network 2022 ödülünü kazanmıştı. 1.000 Mbps’ye varan TurkNet, Gigafiber internet sayesinde Türkiye’nin hız ortalamasını yukarıya taşıyor.TurkNet’in ardından 41,18 Mbps ile Türksat ve 34,00 Mbps ile Turkcell geliyor.

Gecikme değeri

Gecikme değerlerinde 15 ms ile en iyi sonucu TurkNet verirken Turkcell, Türk Telekom ve Türksat 21 Mbps ile takip etti. Vodafone ise 33 ms ile son sırada yer aldı.

Tutarlılık (Consistency)

Tutarlık (Consistency) ismindeki değer, hız testlerinin yüzde kaçında en az 25 Mbps download ve 3 Mbps upload hızı elde edildiğini gösteriyor. TurkNet kullanıcılarının yaptığı hız testlerinin yüzde 79,3’ünde 25 Mbps download ve 3 Mbps upload hızının üstünde sonuçlar elde edildi. Türk Telekom ise yüzde 50,9 ile en düşük Tutarlık (Consistency) değerine sahip oldu.

En hızlı şehirler

Hız testlerinde en hızlı şehir İstanbul olarak tespit edildi. İstanbul’daki kullanıcılar 37,58 Mbps download ve 7,14 Mbps upload ortalaması elde etti. İstanbul’u sırasıyla İzmir, Ankara, Adana ve Bursa takip etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir