Trump’a cinsel tacizden ağır ceza

ABD eski başkanı Donald Trump’a karşı açtığı cinsel saldırı davasında jüri, davacı yazar E. Jean Carroll’ın lehine karar verdi.

Manhattan Federal Mahkemesi’nde, bir hafta süren duruşmaların ardından 3’ü kadın 9 kişilik jüri heyeti bugün kararını açıkladı.

Yaklaşık 2,5 saatlik bir müzakereden sonra jüri, 79 yaşındaki Carroll’un açtığı hukuk davasında Trump’ı “cinsel istismar”, “darp” ve “hakaret”ten sorumlu buldu. Trump’ın Carroll’a tecavüz ettiği iddiası ise reddedildi.

5 MİLYON DOLAR TAZMİNAT

Jüri, Trump’ın, E. Jean Carroll’a cinsel taciz ve darptan ötürü 2 milyon, karalamadan ötürü 3 milyon dolar olmak üzere toplam 5 milyon dolar zarar tazminatı ödemesi gerektiğini bildirdi.

TRUMP: KARAR UTANÇ VERİCİ

Kararın açıklanmasından dakikalar sonra Trump, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu kadının kim olduğu konusunda hiçbir fikrim yok. Bu karar, utanç vericidir, tüm zamanların en büyük cadı avının devamıdır” dedi.

Magazin dergisi yazarı E. Jean Carroll, Trump’ın 1996 ilkbaharında New York’taki Bergdorf Goodman adlı mağazanın giyinme odasında kendisine cinsel tacizde bulunarak tecavüz ettiğini 2019’da kamuya açıklamıştı. Trump ise “O kadın benim tipim” değil diyerek, iddiaları reddetmişti.

ESKİ EŞİYLE KARIŞTIRMIŞTI

New York kentinde 4 mayısta görülen hazırlık duruşmasında jüri üyelerine Donald Trump’ın videoya kaydedilmiş ifadesi izlettirildi. Ekim 2022’de çekildiği belirtilen videoda Trump’a bir fotoğraf gösteriliyor ve Trump, “Bu Marla” (eski eşi) diyor. Fakat avukatı “Hayır, bu Carroll” diyerek müvekkili Trump’ı düzeltiyor.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*