Batı Nil Virüsü Yunanistan’da 19 Kişinin Ölümüne Sebep Oldu! KKTC’de de Tespit Edildi!

Aşı veya ilaç tedavisi bulunmayan Batı Nil Virüsü yayılmaya devam ediyor. Yunanistan’da etkisini arttıran virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 19’a yükseldi. KKTC’de de vakalara rastlanan Batı Nil Virüsü’nün Türkiye’ye gelme riski de bulunuyor.

Uganda’da ortaya çıkan hastalık, genelde Eylül-Haziran ayları arasında yayılım sağlıyor. Sivrisinekler tarafından yayıldığı belirtilen virüs bu sayede hızlıca bulaşabiliyor.

Batı Nil Virüsü için henüz bir tedavi geliştirilmiş değil. Belirtileri azaltmak için kullanılan ilaçlar dışında herhangi bir medikal tedavi yöntemi bulunmuyor.

Atlar üzerinde kullanılmaya başlanan aşıdan sonra, insanlar için geliştirilen aşıda da çalışmalar son hızla devam ediyor.

Batı Nil Virüsü’nün başlıca belirtileri arasında ani yüksek ateş, baş ve sırt ağrısı, halsizlik, mide bulantısı ve kusma bulunuyor.

Kaslarda güçsüzlük, ishal ve deride kızarıklık da virüsün diğer sempomlarından.

Yunanistan’da Batı Nil Virüsü nedenli ölümlerin sayısı 19’a yükseldi. Yunanistan Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu’nun açıklamalarına göre son bir haftada 9 yeni Nil Virüsü vakası tespit edildi. Vakaların artacağı tahmin ediliyor.

Virüsün özellikle Teselya, Orta Makedonya ve Batı Trakya bölgelerinde görüldüğü söylendi.

KKTC’de Batı Nil Virüsü vakası tespit edildi. KKTC Sağlık Bakanlığı başkent Lefkoşa’da bir vaka tespit edildiğini duyurdu.

Türkiye’nin komşularında görülen Batı Nil Virüsünün ülkemize de yayılması söz konusu olabilir. Ancak Sağlık Bakanlığı’ndan böyle bir virüs tespitine veya tahminine dair bir açıklama yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir