Ford popüler modelinin üretimini durdurma kararı aldı!

1 Nisan itibarıyla Rouge Elektrikli Araç Merkezi (elektrikli pikapın üretildiği ABD, Michigan fabrikası) iki üretim vardiyasından bir vardiyaya geçiş yapacak. Bunun yaklaşık 1.400 işçiyi etkilemesi bekleniyor.

Ford, F-150 Lightning’in üretimini ne kadar azalttığını söylemedi. Ancak iki vardiyadan bir vardiyaya geçiş, üretimin kabaca yarı yarıya düşeceğini gösteriyor ki bu da son raporlarla uyumlu. CNBC’ye göre Ford, üretimi haftada yaklaşık 3.200 adetten 1.600 adede düşürmeyi planladı. Asıl bomba haber ise bu aracın üretiminin tamamen durdurulabileceği!

Otomobil üreticisi, Rouge tesisini 2023 yılında yıllık 150.000’e kadar F-150 Lightning kapasitesine sahip olacak şekilde yeniden donattı. Ancak talep devam etmedi. EV satışları geçen yıl %55 oranında artarken, daha önce olduğu kadar hızlı satış yapmıyor.

Ford popüler modelinin üretimini durdurma kararı aldı!

Şirket, EV satışlarının bu yıl küresel olarak artmaya devam etmesini beklediğini, ancak bunun önceden tahmin edilenden daha düşük bir oranda olduğunu söylüyor. Bunu ve Ford’un yeni nesil EV’leri hazırladığı gerçeğini göz önünde bulunduran şirket, öngörülebilir gelecekte F-150 Lightning üretimini geri çekme kararı aldı.

Ford’un küçülttüğü tek EV bu değil. Kasım ayında Mustang Mach-E’nin üretimini de durdurmuştu.

Ford Başkanı ve CEO’su Jim Farley “Büyümemizi ve karlılığımızı dengelerken müşterilerimize seçenekler sunmak için üretim esnekliğimizden yararlanıyoruz Müşteriler, Amerika’nın en çok satan EV kamyoneti olan F-150 Lightning’i seviyor” dedi. “Özellikle dijital olarak gelişmiş EV’lerimiz ve bu çeyrekten itibaren Tesla’nın şarj ağına erişimimiz sayesinde, belirli tüketicilere yönelik elektrikli araçlarda parlak bir gelecek görüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir