Hrant Dink’in Katili Ogün Samast Nasıl Tahliye Oldu?

Türkiye yakın siyasi tarihinin en kanlı cinayetlerinden birini işleyen ve Ermeni asıllı gazeteci Hrant Dink’i katleden Ogün Samast, bu akşam saatlerinde cezaevinden tahliye edildi. 16 yıl 10 ay cezaevinde kalan Samast’ın nasıl tahliye olduğu merak ediliyor.

19 Ocak 2007’de Hrant Dink’i evinin önünden katleden Ogün Samast, cinayeti 18 yaşının altında işlediği için mahkemeden “tasarlayarak adam öldürmek” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından toplam 22 yıl 10 ay hapis cezası aldı.

İnfaz yasasına göre bu cezanın sadece 15 yıl 2 aylık bölümünü cezaevinde geçirdi.

Bu durumda Samast daha önce tahliye edilecekti. Ancak 2020 yılında cezaevinde gardiyanlara saldırdığı gerekçesiyle 4 yıl ek ceza almıştı. Samast böylece bu ek cezanın tamamını yatmadan tahliye oldu.

Agos Gazetesi’nde yer alan bilgiye göre; Ogün Samast örgüt üyeliğinden ceza almamıştı. Dink ailesi avukatları karara bu yönden itiraz etmişlerdi. Sonrasında Mahkeme, Samast’a örgüt üyeliği cezası da verdi.

Ancak Yargıtay, Ogün Samast’ın örgüt üyeliğini 220. madde kapsamında değerlendirdi ve bunu da zaman aşımına soktu. Böylece Samast örgüt üyeliğinden ek bir ceza almadı. Böylelikle, Türkiye siyasi tarihinin en canice işlenmiş cinayetlerinden birini işleyen Samast 16 yıl 10 ay sonra özgürlüğüne kavuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir