OnePlus 12, uzun süreli yazılım güncellemeleri sunacak

OnePlus 12, 2023 yılında tanıtıldı ve özellikle kamera ve batarya bölümlerinde OnePlus 11’e kıyasla birçok iyileştirme ile geldi. Ancak, yazılım güncellemeleri söz konusu olduğunda, OnePlus diğer üreticilere kıyasla hala çok aktif değil. Google Pixel 8 Pro ve S24 Ultra, 7 yıl boyunca yazılım güncellemeleri alacakken, OnePlus 12 sadece 4-5 yıl boyunca güncelleme alacak.

OnePlus, kullanıcıların uzun vadeli yazılım desteğine ihtiyaç duymadığını iddia ediyor. Yıllardır, Android cihazlarının iOS cihazlarına kıyasla uzun vadeli yazılım güncellemelerinin eksikliği, en büyük sorunlardan biri olmuştur. Apple, her zaman iPhone’ları uzun süre güncellemeye devam etmiştir. Öyle ki, 2017’de tanıtılan iPhone X hala güvenlik yamaları almaya devam ediyor. Google ve Samsung, uzun yazılım desteği vaat ederek, Android dünyasında Apple’a güçlü bir rekabet sunuyor.

Öte yandan OnePlus’ta durum biraz farklı. OnePlus Başkanı Kinder Liu, Tom’s Guide ile özel bir röportajda OnePlus 12‘nin neden 7 yıl değil de 4 yıl yazılım desteğine sahip olacağını açıkladı. Liu, telefonunuzun bir sandviçe benzediğini hayal etmenizi istiyor!

OnePlus 12, uzun süreli yazılım güncellemeleri sunacak

Liu, OnePlus 12‘nin neden 7 yıl yazılım desteğine sahip olmayacağını açıklarken, “Sadece yazılım güncelleme politikalarının kullanıcı için önemli olduğunu değil; telefonunuzun kullanıcı deneyiminin akıcılığının da önemli olduğunu” belirtti. Liu ayrıca, “Telefonunuzu bir sandviç olarak hayal edin,” dedi. “Bazı üreticiler şimdi sandviçlerinin içindeki telefonlarının yazılımının yedi yıl sonra bile yenilebileceğini söylüyor. Ancak size söylemedikleri şey, sandviçin ekmeği (kullanıcı deneyimi) dört yıl sonra küflenebilir. Aniden yedi yıl yazılım güncelleme politikası önemsiz hale geliyor, çünkü telefonunuzla ilgili geri kalan deneyiminiz berbat.”

OnePlus Başkanı Kinder Liu‘nun bu açıklamasıyla, telefonu uzun süre kullanabilmenin, uzun yazılım desteğinden daha önemli olduğunu vurgulamak istiyor. Liu ayrıca, OnePlus telefonlarında yapılan birçok yıllık kullanımı simüle eden testlerin yapıldığını ve OnePlus telefonlarının uzun süre dayanabileceğini de vurguluyor.

Kinder Liu geçerli bir noktaya değinmiş olsa da, son zamanlarda piyasaya sürülen telefonlar artık eMMC yerine daha dayanıklı UFS depolama çipleri gibi çok daha iyi teknoloji özelliklerine sahip. Ayrıca, günümüzde piyasaya sürülen her yeni telefonun selefine kıyasla sadece küçük yükseltmeler içerdiği için, OEM’ler daha fazla yazılım desteği sunmayı ve daha az sıklıkta telefon çıkarmayı tercih ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir