OpenAI, DALL-E 3 İle Oluşturulan Görüntülere Filigran Ekleyecek

OpenAI, DALL-E görüntü oluşturucu yapay zekası için daha fazla şeffaflık sağlamayı amaçlayan güncellemeleri duyurdu. Bu anlamda şirket, İçerik Kanıtlaması ve Orijinalliği Koalisyonu (C2PA)’nun spesifikasyonlarını DALL-E 3‘e dahil ediyor. Artık DALL-E 3 veya ChatGPT’ye hizmet veren API tarafından oluşturulan tüm görüntüler, bunların yapay zeka tarafından oluşturulduğunu tanımlayan görünür bir filigran içerecek.

Filigran, görselin oluşturulduğu tarih ve sol üst köşedeki C2PA logosu gibi ayrıntıları içerecek. Buradaki fikir, bir görüntünün bir insan tarafından mı yoksa bir yapay zeka tarafından mı oluşturulduğunu kullanıcılara açık hale getirmek olacak. OpenAI, filigranın görüntü kalitesini veya oluşturma hızını etkilemeyeceğini ancak dosya boyutlarını API yoluyla yüzde 3-5, ChatGPT kullanılarak oluşturulduğunda ise yüzde 32 artırabileceğini iddia ediyor.

Öte yandan, kullanıcıların bir görüntünün yapay zeka kaynağını kaldırmasının hala yolları var. OpenAI’a göre, bir DALL-E çıktısının kırpılması veya ekran görüntüsünün alınması bu kaynak verilerini potansiyel olarak kaldırabilir. Ayrıca gerçek görüntü piksellerini değiştirmek, gömülü filigranı da değiştirme potansiyeline sahip.

C2PA gibi meta veriler, kaynak sorunlarını çözecek sihirli bir değnek değildir. Bunların hala yanlışlıkla veya kasıtlı olarak kolayca çıkarılması mümkün. Günümüzde çoğu sosyal medya platformu, yüklenen görsellerden meta verileri kaldırıyor ve ekran görüntüsü alma gibi eylemler de meta verileri kaldırabiliyor.

Bakalım, yapay zeka araçları daha karmaşık hale geldikçe teknoloji şirketleri, kullanıcıların bilgisayar tarafından oluşturulan içeriği insan eserinden ayırt edebilmesini sağlamak için daha ne çeşit önlemler alacaklar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir